Engelliler için Sıfır KM Araç Satın Alma Rehberi

Engellilerin hayatını biraz olsun kolaylaştırmak adına, devletin farklı alanlarda sunmuş olduğu destekler bulunuyor. Bu konuda vergi destekleri ise başı çekmekte. Özellikle engelli bir birey araç almak istiyorsa, devletin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanarak, ÖTV’den muaf bir şekilde araç satın alabiliyor. Devletin bu imkanından yararlanmak isteyen engellilerin ise yapması gereken bazı işlemler var. Sorunsuz bir şekilde muafiyetten yararlanmak adına yapılacak bu işlemler neler? Nasıl bir yol izlenmeli? ÖTV muafiyetli araç satın alma rehberi ile adım adım yapılması gerekenlerden söz edeceğiz.

ÖTV Muafiyetli Araç Satın Alma Rehberi

Yapılması Gerekenler

Muafiyetten yararlanmak adına, tüm işlemlerin belli sırayla yapılması gerekiyor. Engellilerin belirlenen şartlara uygun bir şekilde istenen belgeleri toplamaları şart. Yapılacak ilk işlem ise engelli raporunun alınması. Engelli raporuna geçmeden önce ÖTV muafiyetinden kimler, ne şartla yararlanabilir bunun bilgisini verelim.

ÖTV Muafiyetinden Kimler Yararlanabilir?

ÖTV Muafiyeti Nedir?

ÖTV muafiyeti, araç satın alımı sırasında ÖTV miktarının araç fiyatından düşülmesi, yani ÖTV kadar indirim alınması anlamına gelmektedir. İndirimden engelliler yararlanabilmekte.

 • Kişi eğer %90 ve üzerinde engelli bir bireyse alınacak engelli raporu ile indirimden yararlanılabilir.
 • Kişi eğer %90’ın altında ortopedik engele sahip bir bireyse, yine engelli raporu alınır ve araç sürüş durumu için tertibat düzenlemeleri yapılarak ÖTV muafiyetinden yararlanılabilir.

İki durumda da dikkat edilecek olan bazı hususlar var.

1.Durumda - %90 engeli olan bireylerde, zihinsel engel durumuna bakılmaktadır. Eğer kişinin zihinsel bir engeli yoksa, direkt olarak engelli raporu ile muafiyetten yararlanarak araç satın alabilir. Fakat zihinsel engel durumu varsa, önce bir vasi atanması gereklidir. Mahkeme tarafından vasi atamasının yapılmasının hemen ardından vasi, araç araç alımı için mahkemeye başvurmalı ve durum hakkında istenen tüm bilgileri sağlamalıdır. Mahkemeden ek bir “araç alım kararı” çıkarılarak, ÖTV muaf araç satın alınabilir.

2.Durumda - %90 ve altı ortopedik engelli bireylerin, engelli raporlarını engel durumuna göre alması gerekir. Alınacak araç bu rapora göre düzenlenmeli, aparat gereksinimleri varsa giderilmelidir. Ayrıca kişinin kendisinin süreceği araç için ehliyetin, engele göre düzenlenmesi gerekir.

Önemli: Şehit yakınları, 1.dereceden yakın olmak üzere sadece bir kerelik ÖTV muafiyetinden yararlanabilir. İkinci olarak ÇÖZGER, yani çocuklar için özel gereksinim durumlarında da muafiyetten yararlanılabilir.

Muafiyetten yararlanma durumları için detaylar bunlar. İlk işlem engelli raporunun alınması olacaktır. Bu kısma geçelim.

ℹ️ Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Muafiyeti Nedir

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

ÖTV muafiyetli araç satın alma rehberinde ilk söz edilecek adım, engelli raporunun alınması olacaktır. Burada kişinin engel durumunun ne düzeyde olduğu tespit edilir ve buna göre düzenlenen raporla araçta ya da ehliyette de düzenlemeler yapılır. Raporun alınması için;

 • Yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşlarına bir başvuru yapılır.
 • Fotoğraf, kimlik gibi istenen belgelerle beraber başvuru tamamlanır.
 • Sonrasında belirlenen kurul günlerinde kişi testler için çağrılır.
 • 8 branşlı testlere girilir.
 • Engel durumu tespit edilir.
 • Engel durumu kurul tarafından değerlendirilir.
 • Sonra bir engel oranı belirlenir ve engelli raporu çıkarılır.
 • Engelli raporunun çıkarılmasından sonra, başhekim onayı verilir ve rapor alınır.

Not: Burada özellikle %90 altında ortopedik engelli olan bireylerin dikkat etmesi gerekiyor. Raporun ne için alınmak istendiği konusunda mutlaka hastaneye bilgi verilmesi gerekir. Çünkü raporun açıklama kısmında kişinin engel durumu hakkında detaylı bir bilgi verilmeli ve hangi şartlarda araç kullanımının uygun olduğu belirtilmelidir. Aparat gerekliliği varsa, bu konuda net bilgiler olmalıdır. Hem ehliyet için hem de ÖTV muaf araç satın almak için son derece önemli bir kısım.

Önemli: Raporun süresi de önemlidir. Süreli mi yoksa süresiz mi rapor alınacağı belirlenmelidir. Kişinin engel durumu sonradan değişebilir. Bunu göz önüne alarak rapor süreli verilmiş olabilir. Bu durumlarda yenileme yapma gereksinimi ortaya çıkacaktır.

ℹ️ Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Sizi Arayalım

Engelliler Nasıl Ehliyet Alır?

ÖTV muafiyetli araç satın alma rehberi ikinci kısımda, ehliyet durumundan söz edeceğiz. Kişinin araç sürmeye mani bir durumu yoksa ve aracı kendi sürecekse, (yani engeli, şartlar sağlanması durumunda (araca aparat eklenmesi gibi) araç sürmesine mani olmayacaksa) ehliyet alınması gerekir.

Burada bir sistem değişikliği yapıldığı biliniyor. 2016 yılına kadar geçerli olan H ehliyeti artık yok. Engelli bireylerde A ve B sınıfı ehliyet alabiliyorlar. Sadece engel durumu hakkında ehliyete bir bilgi düşülmesi ve engel kodlarının eklenmesi gerekiyor. Ehliyet almak için ise yapılacak işlemler hemen hemen aynı.

 • Önce yetkili sağlık kuruluşlarından bir engelli raporu alınmalı. Bunun ehliyet için istendiği belirtilmeli ve raporun arkasına bu yönde açıklamalar girilmeli.
 • Sürücü kursu başvurusu yapıp, gerekli aparatların olduğu araçlarla sınava hazırlanmalı.
 • Direksiyon sınavı ve yazılı sınav geçilmeli.

Önemli: Eğer ehliyetiniz var ama sonradan engelli bir birey olmuşsanız, o zaman yapmanız gereken engel durumunuzu gösteren engelli raporu almak ve ehliyet değişikliği gerçekleştirmek olacaktır. Ehliyetinize engel durumunuza göre kodlar eklenecektir.

ℹ️ Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

ÖTV Muafiyeti Hangi Araçlarda Geçerli?

2021 yılı engellilerin ÖTV'siz araç alma üst limiti ne kadar?

Araç alımı konusunda dikkat edilecek kısıma geçmeden evvel, devletin koymuş olduğu sınıra bakalım. Eski yönetmelikte motor hacimleri gibi detaylar da şartlar içerisindeydi. Şimdi ise bu şartlar sadece miktara bağlandı. Alacağınız aracın tüm vergileri de dahil olmak üzere 330.800 TL fiyatı geçmemesi gerekmektedir. Bu fiyatın üzerinde olan araçlar için muafiyet geçerli değildir. Miktarda dönemsel artışlar yaşanabilir. Güncel değer şu an için 330.800 TL.

ℹ️ ÖTV İndirimi Hangi Araçlar için Geçerli?

ÖTV muafiyetli araç satın alma rehberi için bahsedeceğimiz son bir şey daha var. Bahsettiğimiz tüm belgeleri topladıktan ve şartları sağladıktan sonra, araç alımını gerçekleştirebilirsiniz. Burada bir de MTV muafiyeti durumu var.

Motorlu taşıtlar vergisinden de muaf olunabiliyor. Engelliler, satın aldıkları araçlar için bu imkandan yararlanmak isterlerse, bulundukları vergi dairesine başvuru yapmaları gerekmekte.

ℹ️ MTV Muafiyeti

Belgelerin alınması, gerekiyorsa ehliyetin alınması, araç fiyat limitlerine dikkat edilmesi, muafiyetten yararlanmanız için yeterli. ÖTV muafiyetli araç satın alma rehberini bitirmeden önce, bu konuda gelebilecek sorular için de bir soru cevap ekleyelim.

Sizi Arayalım

? Soru Cevap Bölümü

Engelli Kişi Kaç Araç Alabilir?

ÖTV Muafiyetli olarak 1 araç alınabilir. 5 sene süresi vardır. 5 sene sonra ÖTV muafiyetinden yararlanarak yeni bir araç alınabilir.

Araç Satılabilir mi?

Araç satılabilir ama 5 sene süresine dikkat etmek gerekir. Eğer 5 sene süresi içerisinde aracı satarsanız, ÖTV miktarını ödemeniz lazım.

Doğal Afet Gibi Nedenlerden Pert Durumu?

Bu durumda 5 yıl süreye bakılmadan ÖTV muafiyetiyle yeni araç alınabilir.

Aracı Engelli Kişi Dışında Başka Biri Sürebilir mi?

Belirlenen şartlarda, belirlenen kişilerin aracı sürmesi mümkündür.

Araç Sadece Engelli Kişinin Adına mı Alınabilir?

Evet. ÖTV muafiyetinden sadece engelli bireyin kendisi yararlanabilir.

DİĞER BLOG İÇERİKLERİ

SIFIR ARAÇ SATIŞ DANIŞMANLARI

Musa Ok

Musa Ok

Satış Müdürü

0216 484 66 66

musa.ok@nissan-bayi.com

Barış Karaçar

Barış Karaçar

Satış Şefi

0533 956 98 22

baris.karacar@nissan-bayi.com

Ahmet Anıl Göl

Ahmet Anıl Göl

Satış Danışmanı

0530 280 26 81

anil.gol@nissan-bayi.com

SERVİS DANIŞMANLARI

Akın Doğan

Akın Doğan

Mekanik Servis Danışmanı

0533 707 30 32

akin.dogan@nissan-bayi.com

Furkan Arı

Furkan Arı

Mekanik Servis Danışmanı

0555 997 10 13

furkan.ari@nissan-bayi.com

Neslihan Kıyıcığı

Neslihan Kıyıcığı

Mekanik Servis Danışmanı

0533 958 64 28

neslihan.kiyicigi@nissan-bayi.com

Mesut Genç

Mesut Genç

Mekanik Servis Danışmanı

0533 669 87 29

mesut.genc@nissan-bayi.com

Hakan Par

Hakan Par

Hasar Servis Danışmanı

0533 957 74 56

hakan.par@nissan-bayi.com

Salim Turgay

Salim Turgay

Yedek Parça Müdür Yardımcısı

0555 997 10 14

salim.turgay@nissan-bayi.com

Hakan Gültekin

Hakan Gültekin

Yedek Parça Danışmanı

0216 484 66 66

hakan.gultekin@nissan-bayi.com

2. EL SATIŞ DANIŞMANLARI

Akın Saraç

Akın Saraç

Satış Temsilcisi

0533 957 74 51

akin.sarac@yuzbasiogluoto.com.tr

Tolunay Aydın

Tolunay Aydın

Satış Temsilcisi

0539 724 58 25

tolunay.aydin@yuzbasiogluoto.com.tr

SİGORTA DANIŞMANLARI

Gözde Ulusoy

Gözde Ulusoy

Sigorta Satış Danışmanı

0530 232 93 73

gozde.ulusoy@yuzbasiogluoto.com.tr

Hürrem Can Kara

Hürrem Can Kara

Sigorta Satış Danışmanı

0 533 613 12 13

hurremcan.kara@yuzbasiogluoto.com.tr

Duygu Taş

Duygu Taş

Sigorta Satış Danışmanı

duygu.tas@yuzbasiogluoto.com.tr

CANLI DESTEK

SERVİS RANDEVU

Aracınızın bakımını yaptırmak için servis randevu formunu doldurun, Nissan servis hizmetlerinden hemen yararlanın.

Kişisel verilerinizi Açık Rıza Metni kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?
Şirketimiz ve İş Ortaklarınız tarafından, kampanya fırsatlarından ve reklamlardan haberdar olmak için ticari elektronik ileti almak istiyorum.
SİZİ ARAYALIM

Size ulaşabilmemiz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Kişisel verilerinizi Açık Rıza Metni kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?
Şirketimiz ve İş Ortaklarınız tarafından, kampanya fırsatlarından ve reklamlardan haberdar olmak için ticari elektronik ileti almak istiyorum.
TEST SÜRÜŞÜ

Aşağıdaki formu doldurarak hayalinizdeki Nissan'ı deneyimleme şansına sahip olun.

Kişisel verilerinizi Açık Rıza Metni kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?
Şirketimiz ve İş Ortaklarınız tarafından, kampanya fırsatlarından ve reklamlardan haberdar olmak için ticari elektronik ileti almak istiyorum.
Sitemizin işlevselliği için bu sayfada teknik olarak gerekli çerezler kurulmuştur. Teknik olarak tutulması gerekmeyen ancak size daha iyi kullanıcı tecrübesi ve kişiye özel teklif (pazarlama çerezleri, reklam ve takip mekanizmaları) sunmamıza, internet trafiğimizi analiz etmemize ve sosyal medya özellikleri sağlamamıza izin veren çerez ve takip mekanizmaları ancak onayınızı vermeniz halinde kullanılır. Bize onayınızı iletmek ya da ilettiğiniz onayı ileriye etkili olacak şekilde geri çekmek için aşağıdaki kutucuğu işaretleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen Çerez Politikamızı inceleyiniz.